pondělí, 20 květen 2019

Z důvodu přednáškové činnosti:

Budeme místo pondělní ordinace 18.2. ordinovat v úterý 19.2.2019 17-19 hod.

Čtvteční a páteční ordinace proběhnou beze změn.

Vybavení

Čtečka mikročipů - na základě čísla čipu psa, kočky či koně lze dohledat majitele, pokud se zvíře ztratí. Ale také si ověřit totožnost zvířete, např. při cestování do zahraničí. Každé zvíře musí být totiž načipované, aby mu mohl být vystaven evropský pas.

Digitální váhy, velká i malá - určení hmotnosti zvířete je důležité nejenom kvůli správnému nadávkování léků, ale zaznamenávání váhy zvířete v průběhu času nám ukazuje, jestli zvíře hubne či přibírá. Tato informace je velice důležitá a doplňuje klinické vyšetření.

Fonendoskop - je víceméně symbolem lékařů, a právem. Díky němu lze za pár vteřin vyhodnotit frekvenci úderů srdce, přítomnost šelestu, či různých srdečních arytmií ale též udělat si obrázek o zdravotním stavu plic.

Laryngoskop - nástroj umožňující vyšetření zadních částí ústní dutiny ale zejména se jedná o nástroj nezbytný pro intubaci, tedy zajištění dýchacích cest pacienta buď k operaci nebo v situacích ohrožení života.

Otoskop - umožňuje vyšetření zevního zvukovodu, pokud je ucho zdravé, lze dohlédnout až na bubínek. U koček se svědivýma ušima často lze pozorovat ušní svrab - pomocí otoskopu je rozeznáváme jako malé bílé pohybující se tečky.

Centrifuga - pomůže připravit vzorky k odeslání do laboratoře ale také moč na vyšetření.

Mikroskop - díky němu jsme schopni během pár minut vyhodnotit různé stěry, močový sediment či krevní nátěr.

Refraktometr - jednoduchý nástroj který na základě lomu světla změří hustotu moči ale také obsah bílkovin v krevní plazmě.

Holící strojek - velice důležitý nástroj, kromě holení před operací či odběrem krve ho ocení také majitelé dlouhosrstých koček, které zpravidla nesnáší česání, a proto nezbývá než pravidelně nechat kočce vystříhat vytvořené zplstnatělé dredy. Pozor! Nikdy se nepokoušejte odstraňovat tyto dredy pomocí nůžek, hrozí riziko zastřihnutí do kůže.

Horkovzdušný sterilizátor - velice jednoduchý přístroj, vlastně pouze krabice schopná uvnitř udržovat určitý čas stabilní vysokou teplotu. Sterilní chirurgické nástroje jsou však snad nejdůležitějším principem udržení sterility u operací.

Bipolární elektrokauter - přístoj umožňující rychlejší a bezpečnější průběh chirurgických zákroků. Velice rychle a účinně totiž staví drobná krvácení.

Ultrazvukový odstraňovač zubního kamene - zejména menší rasy psů a kočky trpí usazováním zubního plaku na zubech, který se postupně promění v zubní kámen. Ten je narozdíl od hladké zubní skloviny na povchu drsný, čím umožňuje zachycení a růst bakterií, které pak dále poškozují dásně a ukotvení zubů. Pravidelné odstraňování zubního kamene je dnes součástí preventivní péče o zvířata stejně jako očkování, i když interval ošetření zubního kamene se určuje individuálně, protože u každého jedince se tvoří rozdílně rychle. S odstraněním zubního kamene se také výrazně sníží zápach z dutiny ústní. Toto ošetření se provádí vždy v celkové narkóze.

Mikromotor - tento přístroj k ošetření zubů doplňuje odstranění zubního kamene ultrazvukem. Ultrazvukové ošetření vždy na zubech zanechá malé rýhy. Pomocí mikromotoru se speciálním brusním kotoučkem se sklovina vyleští. Hladký povrch skloviny pak znemožňuje uchycení bakterií a zpomaluje další růst zubního kamene. Navíc nám mikromotor s jiným nástavcem umožňuje rozříznout vícekořenové zuby na menší části, případně odvrtat přirostlou část kosti k zubu a tím umožnit vytrhnutí i obtížných neviklavých zubů.

Ultrasonografický přístroj - úžasný a všestranný nástroj k vyšetření měkkých tkání. Snad nejčastěji se pomocí ultrazvuku vyšetřují samice pro potvrzení březosti, kdy lze v raných stádiích zobrazit zárodečné váčky, později jsou krásně rozeznatelné i kostřičky, bijící srdíčka a další orgány. Velice elegantně lze pomocí ultrazvuku zhodnotit močový měchýř a třeba potvrdit přítomnost močových kamenů. Pomocí ultrazvuku je ale možné vyšetření všech vnitřních orgánů, kde právě není nahromadění plynu. Vyšetření celé dutiny břišní je trochu zdlouhavé, ale nezbytné pro nalezení mas či nádorů anebo metastáz. Po úrazech lze zjistit přítomnost tekutiny v břiše což může například znamenat krvácení.

Naše přístrojové vybavení samozřejmě neustále doplňujeme a vylepšujeme.

Externí odkazy...

Včelařský obchod   Potřeby pro včelaře, úly, medomety.

...aneb mohlo by Vás zajímat

Můj včelař  Najděte včelaře ve svém okolí.