čtvrtek, 02 prosinec 2021

Čtvrtek 14.10. a pátek 15.10.2021 dovolená - zavřeno.

Pro objednání na středu 13.10. a další týden pište SMS, email

Akutní případy volejte kdykoliv 727 833 816

Děkujeme, tým veterinární ordinace Dravet

Vybavení

Přístroje využívané u vyšetření

Čtečka mikročipů - na základě čísla čipu psa, kočky, koně či jiného zvířete lze ověřit jeho totožnost

  • číslo čipu bývá uvedeno v očkovacím průkazu, kam se potvrzuje očkování - POZOR! Od 01.01.2019 bude čipování povinné, zde více informací na stránkách Komory veterinárních lékarů Čr
  • na základě čísla čipu lze dohledat majitele, pokud se zvíře ztratí, je nutno mít čip registrovaný a tudíž spárovaný s kontaktními údaji na majitele! S registrací rádi pomůžeme, spolupracujeme s Národním registrem majitelů zvířat a s databází Backhome, které jsou také napojené na mezinárodní vyhledávač čipů Petmaxx
  • číslo čipu zajišťuje také možnost ověření totožnosti zvířete při cestování do zahraničí. Každé zvíře musí být totiž načipované, aby mu mohl být vystaven evropský pas.

Digitální váhy, velká i malá - určení hmotnosti zvířete je důležité nejenom kvůli správnému nadávkování léků, ale zaznamenávání váhy zvířete v průběhu času nám ukazuje, jestli zvíře hubne či přibírá. Tato informace je velice důležitá a doplňuje klinické vyšetření. Rádi Vás uvidíme, když se v rámci vycházky stavíte za námi v ordinaci a zkontrolujete váhu svého pejska.

Fonendoskop - je víceméně symbolem lékařů, a právem. Díky němu lze za pár vteřin vyhodnotit frekvenci úderů srdce, přítomnost šelestu, či různých srdečních arytmií ale též udělat si obrázek o zdravotním stavu plic.

Laryngoskop - nástroj umožňující vyšetření zadních částí ústní dutiny ale zejména se jedná o nástroj nezbytný pro intubaci, tedy zajištění dýchacích cest pacienta buď k operaci nebo v situacích ohrožení života.

Otoskop - umožňuje vyšetření zevního zvukovodu, pokud je ucho zdravé, lze dohlédnout až na bubínek. U koček se svědivýma ušima často lze pozorovat ušní svrab - pomocí otoskopu je rozeznáváme jako malé bílé pohybující se tečky.

Holící strojek - velice důležitý nástroj, kromě holení před operací či odběrem krve ho ocení také majitelé dlouhosrstých koček, které zpravidla nesnáší česání, a proto nezbývá než pravidelně nechat kočce vystříhat vytvořené zplstnatělé dredy. Pozor! Nikdy se nepokoušejte odstraňovat tyto dredy pomocí nůžek, hrozí riziko zastřihnutí do kůže.

Ultrasonografický přístroj - úžasný a všestranný nástroj k vyšetření měkkých tkání. Snad nejčastěji se pomocí ultrazvuku vyšetřují samice pro potvrzení březosti, kdy lze v raných stádiích zobrazit zárodečné váčky, později jsou krásně rozeznatelné i kostřičky, bijící srdíčka a další orgány. Velice elegantně lze pomocí ultrazvuku zhodnotit močový měchýř a třeba potvrdit přítomnost močových kamenů. Pomocí ultrazvuku je ale možné vyšetření všech vnitřních orgánů, kde právě není nahromaděný plyn, přes který ultrazvukové vlny neprochází. Vyšetření celé dutiny břišní je trochu zdlouhavé, ale nezbytné pro nalezení mas či nádorů anebo metastáz. Po úrazech lze zjistit přítomnost tekutiny v dutině břišní, což může například znamenat krvácení.

Přístroje využívané pro laboratorní diagnostiku

Mikroskop - díky němu jsme schopni během pár minut vyhodnotit cytologické vzorky - výtěry ucha, pochvy atd., dále močový sediment či krevní nátěr. Pro cytologické vyhodnocení vzorků z tumorů potřebujeme více času, provádíme mimo ordinační hodiny a poté Vás telefonicky kontaktujeme.

Centrifuga - pomůže připravit vzorky k odeslání do laboratoře ale také moč na vyšetření.

Refraktometr - jednoduchý nástroj který na základě lomu světla změří hustotu moči ale také obsah bílkovin v krevní plazmě.

Přístroje využívané u chirurgických zákroků

Horkovzdušný sterilizátor - velice jednoduchý přístroj, vlastně pouze krabice schopná uvnitř udržovat určitý čas stabilní vysokou teplotu. Sterilní chirurgické nástroje jsou však snad nejdůležitějším principem udržení sterility u operací.

Bipolární elektrokauter - přístoj umožňující rychlejší a bezpečnější průběh chirurgických zákroků. Velice rychle a účinně totiž staví drobná krvácení.

Ultrazvukový odstraňovač zubního kamene - zejména menší rasy psů a kočky trpí usazováním zubního plaku na zubech, který se postupně mění v zubní kámen. Ten je na rozdíl od hladké zubní skloviny na povchu drsný, čím umožňuje zachycení a růst bakterií, které pak dále poškozují dásně a ukotvení zubů. Pravidelné odstraňování zubního kamene je dnes součástí preventivní péče o zvířata stejně jako očkování, i když interval ošetření zubního kamene se určuje individuálně, protože u každého jedince se vytváří rozdílně rychle. S odstraněním zubního kamene se také výrazně sníží zápach z dutiny ústní. Toto ošetření se provádí vždy v celkové narkóze, protože jedině tak lze zabezpečit kvalitní ošetření - zde vyjádření České společnosti veterinárních stomatologů ke stomatologickým zákrokům prováděným bez anestezie.

Mikromotor - tento přístroj je také nezbytný k provedení kvalitního parodontálního ošetření (ošetření zubů), zde více informací v článku České společnosti veterinárních stomatologů

  • Pomocí mikromotoru se speciálním brusným kotoučkem se po odstranění zubního kamene sklovina vyleští (depuruje). Je to proto, že ošetření ultrazvukem vždy na zubech zanechá malé rýhy. Hladký povrch skloviny po zaleštění pak znemožňuje uchycení bakterií a zpomaluje další nárůst zubního kamene
  • Mikromotor s jiným nástavcem umožňuje rozříznout vícekořenové zuby na menší části, případně odvrtat část kostního lůžka zubu, pokud je k zubu přirostlé. Díky tomu lze vytrhnout (extrahovat) i nevyklavé zuby

 

Naše přístrojové vybavení samozřejmě neustále doplňujeme a vylepšujeme.

 

 

Aktualizováno dne 23.05.2019

Externí odkazy...

Včelařský obchod   Potřeby pro včelaře, úly, medomety.

...aneb mohlo by Vás zajímat

Můj včelař  Najděte včelaře ve svém okolí.